Tangram

Průměrné hodnocení: 4.2 (19 hlasů)

TangramTangram je velice starý hlavolam, který pochází z Číny. Až kolem 19. století se rozšířil do Evropy a do Ameriky. Jedná se o čtverec, který je rozdělen na sedm částí (tzv. tanů), ze kterých se skládají různé obrazce. Prý i sám Napoleon si krátil touto skládačkou dlouhou chvíli ve vyhnanství na ostrově Sv. Heleny.

A jak lidé přišli na tento hlavolam? Uvádí se, že kdysi dávno žil řemeslník jménem Tan, který vyrobil jako poctu svému vladaři krásnou glazovanou dlaždici. Při předávání daru ale Tan na chodbách paláce zakopl a dlaždice se rozbila na sedm částí. Tan zkoušel dát dlaždici co nejrychleji do původního stavu, avšak nedařilo se mu to – vznikaly další a další obrázky. Tak vznikla skládačka, kterou Tan vladaři daroval.

Jestliže vás tangram zaujal, vyzkoušejte ho. I když si ho můžete koupit v obchodě v různých provedeních, určitě bude levnější, když si ho vyrobíte sami. Tangram ve tvaru čtverce jsme pro vás nachystali k vytištění, stačí klepnout na následující obrázek.

Po vytištění ho nalepte na silnější karton, vybarvěte, nastříhejte podle jednotlivých čar a můžete skládat. Pravidla jsou jednoduchá: při skládání musíte použít všech sedm částí a žádná z nich se nesmí překrývat.

Varianta č. 1

Skládejte podle své fantazie a dávejte hádat ostatním, o co se jedná.

Varianta č. 2

Pokuste se složit obrazce, které jsme pro vás připravili. Zase platí: musíte použít všechny díly a nesmí se překrývat.

Panáček

Panáček

Žirafa

Žirafa

Indián

Indián

Velbloud

Velbloud

Jezdec na koni

Jezdec na koni

Plachetnice

Plachetnice

Soutěž

Jestliže se vám povede složit nějaký zajímavý obrázek, neváhejte a pošlete nám ho na adresu barbora@zlobidlo.cz; ty nejzajímavější zveřejníme. A pozor! Můžete i vyhrát v soutěži o nejzajímavější tangram.