Včelí úl

Průměrné hodnocení: 3.9 (241 hlas)

Včelí úlVčelí úl z papíru jsem vymyslela speciálně na akci "Medové dny", která probíhá každoročně na podzim v Kuřimi a jejíž součástí je letos výstava prací žáků základních a mateřských škol. Postavte si s dětmi vlastní úl i vy, je to docela jednoduché.

Pomůcky: 2× výkres A3, tuš, redispero (špejle), vodovky, nůžky, provázek, lepidlo, barevný papír - žlutý a černý, nit, izolepa

Včelí úl
1. Střecha úlu

Na jeden výkres si načrtněte kruh s výsečí (přibližně osmina kruhu). Nabarvěte jej vodovkami a celý kruh i s výsečí vystřihněte. Mírně ho stočte do kornoutu a slepte.

Včelí úl, nákres střecha

2. Samotný úl

Na druhý výkres si naznačte vstup do úlu tak, jak to vidíte na obrázku: výkres z delší strany sestřihněte přibližně o třetinu, šířka vstupu do úlu nesmí být větší, než přibližně čtvrtina šířky papíru. Z jedné strany papír pomalujte papír libovolnou vodovkou (venkovní část). Po zaschnutí na druhou stranu výkresu namalujte tuší jednotlivé plásty. Až tuš zaschne, výkres pomalujte opět vodovkami (vnitřní část).

Včelí úl, nákres

3. Včely

Zatímco budou úly schnout, začněte pracovat na jednotlivých včelkách. Nastříhejte si proužky žlutého a černého papíru, cca 1 cm široké. Vezměte si jeden proužek žlutý, druhý černý a slepte jejich konce k sobě do pravého úhlu. Následně jednotlivé části překládejte přes sebe. Pokud máte vespod černý proužek a na něm žlutý, pokračujete černým, pak žlutým atd. Proužky se neustále střídají. Na konci zastřihněte nerovnosti a konec slepte. Na zbytky výkresu namalujte hlavičky včel a ty pak přilepte k tělu. Na tělíčka si pomocí izolepy nalepte dostatečně dlouhé nitě.

4. Dokončení

Výkres, jenž představuje samotný úl, smotejte do válce tak, aby plásty namalované tuší byly vevnitř. Slepte. V horní části úlu propíchněte nůžkami čtyři díry - pokaždé dvě a dvě proti sobě. Protáhněte jimi provázek tak, aby vám vznikl alespoň přibližně kříž. Na tyto provázky navažte včeličky. Včely můžete přilepit i zvenku na úl, můžete jim vyrobit i tykadla, nohy, záleží na vaší fantazii.

Nakonec položte na "tělo" úlu střechu.

Včelí úly, různé barevné kombinace