Vyrobte si papírového draka

Průměrné hodnocení: 4.3 (91 hlas)

Papírový drak"Mami, tati, půjdeme pouštět draka?" Tak tuto větu jsme slýchávali od našich dětí skoro celý víkend... Dopadlo to tak, jak se dalo čekat. Všichni jsme stříhali, lepili, provlíkali a hlavně fotili. Pro ty z vás, kteří si budete chtít takového draka vyrobit a nevíte si rady.  

Pomůcky: noviny, nůžky, lepidlo, 3 špejle, pevný provázek, jehla, průsvitný papír (pauzák), barevné papíry, fixy. 

Výroba ocasu

Dvojlist novin přeložte napůl, pak znovu napůl a odstřihněte konce přesně tak, jak to vidíte na fotkách.


Nastříhejte proužky novin a nachystejte je do tvaru písmene V. Střed proužku třikrát otočte – ale pozor na to, aby se vám noviny nepřetrhly. Vezměte tři takto nachystané proužky a udělejte to samé – třikrát otočte tak, aby držely pohromadě.


Na provázku udělejte smyčku, provlečte nachystanou skupinu novin a utáhněte. (Na následujících obrázcích jsme pro názornost použili lano, aby byla vidět smyčka.)

Konec ocasu udělejte hustší, pak postupně řidší – to vše kvůli jeho těžišti.

Výroba hlavy draka

Vezměte špejli a do jejího středu napevno uvažte provázek, aspoň na dva suky. Přidejte druhou špejli, dvakrát až třikrát omotejte na jednu stranu, pak do kříže a utáhněte. Přidejte třetí špejli, omotejte s ostatními špejlemi několikrát do kříže, zavažte na dva suky. Vše vyrovnejte, zakápněte lepidlem a středový provázek nechejte v délce asi jednoho metru (budete jej potřebovat později). Pořádně všechno utáhněte a zavažte.

Vezměte druhý provázek, na okraji jedné špejle uvažte pevný uzel a provázek veďte dál po obvodu draka na druhou špejli. Přiměřeně ho napněte, udělejte dvě otáčky a pokračujte k další špejli. Až takto spojíte po obvodu všechny špejle, dorovnejte tvar.

Hotovou kostru draka položte na pauzák, obkreslete ji a vystřihněte. Ovšem nechejte asi 1,5 cm rezervu na přehnutí. Znovu kostru přiložte na pauzák, obvodové provázky a konce špejlí potřete lepidlem, pauzák přehněte a přilepte. Z barevného papíru vystřihněte nos, který následně přilepíte pro zpevnění do středu draka. Dále vystřihněte vlasy (my je máme z černého barevného papíru) a zpevněte i horní okraje. Do dolních okrajů přilepte např. modré trojúhelníky jako košili. Používejte co nejlehčí materiály. Draka můžete domalovat fixy, popřípadě dolepit dalšími barevnými papíry.


Teď nastane náročnější část tvoření, avšak nelekejte se, není to nic těžkého. Do jehly navlečte nový provázek. Provlečte jej těsně u špejle a za nití zpevňující kostru (ze strany bližší ke středu), přesně tak, jak to vidíte na fotce. Zapošijte, přibližně dvakrát, a dejte pozor, abyste nepoškodili papírový potah. Zavažte a kratší část provázku odstřihněte. Upravte délku provázku tak, aby při stejném postupu na druhé straně hlavy draka byl vrchol provázku asi v polovině mezi dolním okrajem a středovým uzlem. Takto vám vznikne závěs, na jehož střed přivážete ocas. 

Horní závěs se tvoří úplně stejným způsobem, začíná se opět odzadu těsně u špejle a za obvodovým provázkem. Tentokrát dosahuje střed závěsu téměř ke středovému uzlu. Pomocí jehly provlečte středový provázek papírovým potahem (nejbližším místem k vázacím uzlům) nosem draka. 

A blíží se závěr rozhodující o úspěchu vaší práce: Ke středu horního závěsu uvažte jednoduchý uzel tak, aby při souběžném napnutí všech provázků (vznikne "kostra jehlanu") měla hlava draka náklon proti směru větru přibližně 45 stupňů.

Letové vlastnosti draka můžete podle síly větru upravit změnou úhlu náklonu jeho hlavy (změnou délky středové nitě), celkovou délkou ocasu a jeho hustotou. Pokud drak moc nelétá, má ocas moc těžký. Pokud je drak nestabilní a otáčí se, je ocas moc lehký.