Máte doma předškoláka?

Průměrné hodnocení: 3.6 (27 hlasů)

Máte doma předškoláka? Možná že se vám bude zdát, že je ještě času dost na to, abyste se zabývali tím, do jaké školy bude vaše dítě chodit a co by mělo znát při vstupu do první třídy, ale podle našeho názoru je lepší zabývat se tím dřív, než-li později, na poslední chvíli. Zápisy do prvních tříd se kvapem blíží...

Jako první věc, co bychom doporučovali udělat všem rodičům, je zjistit si všechny základní školy v místě bydliště a co všechno mohou školy vašim dětem nabídnout (různé zájmové kroužky, výuku cizích jazyků, péči o děti se specifíckými poruchami učení, logopedickou péči, exkurze a kurzy, družinu...). Samozřejmě přihlásit dítě můžete i do školy, do které spádově nepatříte (zařazení do škol se řídí podle místa bydliště), avšak počítejte s tím, že se tam dostanete pouze v případě, že mají volnou kapacitu.

A co by měl váš předškolák při vstupu do první třídy umět?

  • znát své jméno, příjmení a adresu
  • převléknout se a zavázat si tkaničky od bot
  • uklízet si své věci a nepořádek po sobě
  • držet správně tužku
  • poznat základní barvy
  • vystřihnout obrázek podle okraje
  • vyslechnout krátkou pohádku, vyprávění a následně o tom povykládat
  • správně vyslovovat všechny hlásky

Dítě podporujte v jeho zájmech, rozvíjejte jeho dovednosti a schopnosti. Někteří rodiče mají pocit, že děti už v předškolním věku musí umět číst a psát. Pokud máte doma hodně nadané dítě, může se stát, že vám samo od sebe, aniž by ho to někdo učil, začne pomalu samo číst ještě před vstupem do školy. Ale ostatní děti do čtení a psaní, či počítání, rozhodně nenuťte, počkejte si na školu, ve které se tohle všechno váš potomek za pomocí paní učitelky/pana učitele a vás doma, naučí.

A co dělat v případě, že už máte prvňáčka doma? Snažte se mu vytvořit klidné pracovní místo, kde se bude moct každý den připravovat do školy. Kontrolujte mu denně školní tašku (sešity, deníček), pouzdro a v případě potřeby doplňte pastelky a další pomůcky, které vaše dítě bude potřebovat. V žádném případě prvňáka nepřetěžujte, přípravu do školy rozložte do kratších časových úseků. A hlavně - hodně chvalte.