Cvrnkaný fotbálek s mincemi

Průměrné hodnocení: 3.8 (514 hlasů)

Cvrnkaný fotbálekRůzných her založených na cvrnkání či šprtání mincí je spoustu. Zkuste třeba fotbálek, na který budete potřebovat jen tři stejné mince (nejlépe koruny) a rovný hladký stůl (ve škole je úplně ideální školní lavice).

Hra je pro dva hráče. Jeden z hráčů vytvoří na kraji stolu "branku" z prstů jedné ruky: opře se o palec a ukazováček.

Druhý hráč si nachystá na druhý kraj stolu tři mince tak, že jsou sestaveny do trojúhelníku. (Můžete použít jakékoli mince, ale měly by být stejné; případně můžete použít i stejné knoflíky.) Mince umístí tak, aby pouze jedna z mincí lehce přesahovala kraj stolu.

Hráč potom úderem dlaně rozstřelí mince po stole. Musí samozřejmě zvolit jen přiměřenou sílu, protože jakmile jakákoli mince spadne ze stolu, jeho kolo hry končí.

Následně hraje hráč tak, že vždy cvrnká do poslední (tedy od branky nejvzdálenější) mince. Jednoduchým cvrnknutím ji musí poslat tak, aby prošla mezi zbývajícími dvěma mincemi. Takto pokračuje směrem k bráně (vždy musí cvrnkat jen do poslední mince, takže může postupovat jen kupředu, není možné se vracet). Pokud se hráči podaří cvrnknout minci tak, aby prošla bránou a spadla ze stolu, dostává bod.

Naopak, kolo hráče končí, pokud kterákoli mince spadne ze stolu nebo pokud zahraná mince neprojde mezi zbývajícími dvěma. Mince se také nesmí žádné jiné dotknout!

Po odehráni kola se hráči vystřídají a branku vytvoří druhý hráč. Hraje se buď na předem určený počet kol, nebo do předem určeného skóre.